پست های شغلی

تزریق چربی

تزریق  چربی چیست؟

پیوند چربی یا تزریق چربی عبارتست از انتقال سلول های چربی از موضعی که دارای حجم چربی زیادی است به قسمتی از بدن که لایه چربی زیر پوستی تحلیل رفته است. در این انتقال، چربی اضافه از نقاطی مانند شکم ، پهلو ،ران ، پشت و یا قسمت داخلی زانو را به سایر نقاط مثل صورت ، دست و سایر نقاط بدن که دارای فرو رفتگی و یا ناهمواری است مثل جای جوش ،محل عمل جراحی قبلی و محل ضربه قبلی انتقال می یابد.این انتقال می تواند  به کل صورت  انجام شود و یا اینکه بطور جداگانه برای لب ، زیر چشم ها، گونه ها ، چانه، شقیقه ها و خط خنده انجام شود . دو لایه چربی در زیر پوست صورت وجود دارد که لایه عمقی اطراف عضلات صورت را گرفته است و با افزایش سن تحلیل نمی رود. لایه بیرونی که سطحی تر است  با افزایش سن تحلیل رفته و این منجر به عمیق شدن چروک های صورت و شل شدن پوست صورت می شود. در نتیجه ابرو ها پایین  آمده ، پوست ناحیه گونه شل شده و با فشار به خط لبخند  زاویه بین دو خط خنده که در حالت جوانی منفرجه است کاهش یافته حاده می شود. حالت صورت در میانسالی شبیه به یک بادکنک است که کمی از باد آن خارج شده است و چنانچه مجددا باد در آن دمیده شود سطح آن صاف و برجسته می شود.

ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟

بطور طبیعی بعد از تزریق چربی حجم اولیه بافت چربی کاهش می یابد که این کاهش از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و قابل پیش بینی نیست ولی بر اساس تحقیقات منتشر شده در PUBMED بطور متوسط بعد از ۱۶ ماه ۶۸ درصد از حجم اولیه چربی کاهش می یابد  با این حال ۳۲ درصد باقی مانده تا مدت های طولانی ( تا یک دهه ) ماندگاری داشته و  برای تثبیت و افزایش مجدد حجم  تزریق چربی ۶ تا ۱۲ ماه بعد انجام می شود. بعلاوه با تزریق بیشتر از حد مورد نیاز  over-correction در هر موضع می توان حجم دهی مطلوب را بدست آورد. از آنجا که سلول های چربی حساس هستند حین انتقال ممکن است دچار آسیب شوند که بجای ساکشن مکانیکی استفاده از مکش دستی به کمتر شدن آسیب به سلول های چربی کمک می کند.  محل تزریق بر روی ماندگاری تاثیر زیادی دارد بطوریکه در نواحی متحرک مثل لب و خط خنده دوام کوتاه تری نسبت به نواحی ثابت مثل زیر چشم ، پیشانی، پشت دست و گونه دارد. از آنجا که شبکه عروقی در اطراف بافت چربی تزریق شده بعد از ۴۸ ساعت شکل می گیرد برای دسترسی سریع تر اکسیژن و مواد غذایی ، بافت چربی در مقادیر اندک تزریق می شود( ۰٫۱ میلی لیتر در هر تزریق) و بعلاوه با استفاده از کانولای غیر نوک تیز تونل های متعدد و موازی در موضع ایجاد شده و سپس تزریق در این کانال ها انجام می شود بدین ترتیب امکان تغذیه بافت چربی از طریق انتشار مواد مغذی فراهم می شود و نهایتا درصد ماندگاری چربی بیشتر می شود.

 

تزریق چربی یا ژل

در روش تزریق چربی یک نوع پیوند اتولوگ انجام می شود بعبارت دیگر سلول های چربی دهنده از خود فرد گرفته شده و به خود فرد پیوند می شود بنابراین احتمال ایجاد واکنش های حساسیتی و آلرژی که در پروتز  و تزریق ژل وجود دارد در تزریق چربی منتفی است. بعلاوه بافت چربی غنی از سلول های بنیادی است   که  علاوه بر پر کردن صورت موجب افزایش  کیفیت ، قوام  و رنگ پوست آن ناحیه  می شود.  بنابراین تزریق چربی یک روش کم عارضه و مطمئن برای جوانسازی ، برجسته سازی و لیفتینگ پوست می باشد. بدلیل پیشرفته شدن طریقه تزریق چربی  در سال های اخیر این عمل با روش بی حسی موضعی  و بطور سرپایی انجام می شود و احتیاج به بستری شدن نداشته و  از روز بعد فرد می تواند کارهای روزمره خود را انجام دهد.تزریق چربی زیر چشم

هزینه تزریق چربی چقدر است؟

قیمت تزریق چربی در مراکز مختلف بر اساس حجم چربی تزریق شده و مناطقی که چربی به آن موضع منتقل شده است محاسبه می شود. بعنوان مثال چنانچه فردی نیاز به تزریق چربی فقط در ناحیه خط خنده داشته باشد نسبت به فردی که علاوه بر خط خنده احتیاج به تزریق چربی در شقیقه ، گونه و زیر چشم داشته باشد قیمت تزریق چربی کمتر خواهد شد. در مقایسه با ژل  در مواردی که حجم زیادی فیلر برای پر کردن  به موضع مورد نیاز است مقدار زیادی ژل باید تزریق شود و هزینه ژل بسیار بیشتر از قیمت تمام شده  چربی می شود ، بنابراین تزریق چربی در این موارد مقرون به صرفه تر است.

 

عوارض تزریق چربی چیست؟

عوارض تزریق چربی به دو گروه کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی می شوند: در چند روز اول درمان شایع ترین عارضه درد و تورم است که ظرف چند روز بطور کامل با مصرف مسکن های معمولی مثل استامینوفن برطرف خواهد شد، بعلاوه استفاده از کمپرس سرد در ۲۴ ساعت اول  بعد از تزریق و استراحت کامل به کاهش درد و تورم کمک میکند.  جذب سریع چربی تزریق شده از دیگر عوارض تزریق چربی است که بدلیل وجود خون ،سلول های چربی آسیب دیده و ساکشن چربی با فشار بالا می باشد. برای پیشگیری از این عارضه سانتریفیوژ کردن با سرعت پایین۳۰۰۰rpm توصیه می شود که این پروسه با جدا کردن خون و چربی اضافه علاوه بر کاهش تورم بعد از تزریق موجب ماندگاری بیشتر چربی پیوند شده خواهد شد. تشکیل کیست چربی  و نکروز پوست از دیگر عوارض تزریق چربی است که بدلیل تزریق بیش از حد چربی در یک موضع کوچک ایجاد می شود و موجب اختلال در خونرسانی بافت های اطراف و پوست شده و  کیست چربی در ناحیه تزریق ایجاد می شود. درمان محتاطانه و تزریق چربی در لایه های مختلف از بروز این عارضه جلوگیری می کند. عفونت از دیگر عوارض تزریق چربی است که ممکن است در محل دهنده چربی یا در موضع انتقال چربی ایجاد شود و رعایت شرایط استریل ، استفاده از وسایل یک بار مصرف و انتقال چربی در یک سیستم بسته از بروز این عارضه جلوگیری می کند. در گذشته برای جدا کردن چربی از صافی استفاده می شد که تماس چربی با هوا علاوه بر کاهش ماندگاری آن، ریسک عفونت را بالا می برد و روش های بسته با استفاده از سرنگ های Leur Lock و جدا کردن محصولات با سانتریفیوژ از بروز عوارض فوق جلوگیری می نماید. تجمع مایعات و سرم seroma در محل دهنده چربی از دیگر عوارض تزریق چربی است که برای پیشگیری از این عارضه داروهای ضد انعقاد خون ، آسپرین، مسکن های خانواده آسپرین (ایندومتاسین،اینوپروفن، مفنامیک اسیدو…)، از یک هفته قبل از درمان می بایست قطع شوند. بعلاوه  پوشیدن گن بمدت ۲ هفته از تجمع مایعات در محل دهنده چربی جلوگیری کرده و موجب کاهش سایز نیز می شود. آمبولی چربی عارضه نادر دیگری است که در صورت تزریق چربی با سوزن  نوک تیز  ممکن است ایجاد شود ، استفاده از کانولاهای غیر نوک تیز و تکنیک غیر تهاجمی موجب می شود که عروق خونی بزرگ آسیب ندیده و از عارضه فوق جلوگیری شود. برجستگی ها و ناهموارهای سطحی در موضع درمان بویژه در اطراف چشم و لب  از دیگر عوارض تزریق چربی است که برای پیشگیری از این عارضه از کانول های باریک تر برای استحصال چربی و هم برای تزریق چربی توصیه می شود. بعلاوه در نواحی که هدف از درمان جوانسازی است و نیاز به حجم دهی  زیادی  نیست مثل زیر چشم بهتر است از چربی نانو استفاده شود که در این تکنیک قطعات چربی با فیلتر مخصوص نانو به اجزاء ریزتر شکسته شده و وجود سلول های بنیادی و گلبول های سفید موجب جوانسازی و بازسازی بافتی شده و این فرایند بین یک تا سه ماه ادامه داشته و نهایتا  پوستی صاف تر و هموارتر ایجاد خواهد شد.

معایب تزریق چربی

بسیاری از افرادی که کاندید تزریق چربی می شوند لاغر اندام هستند و چربی زیر پوستی در تمام نقاط بدن اندک می باشد و صورت لاغر آنها نشان دهنده کمی بافت چربی در کل بدن می باشد . در این افراد پیدا کردن بافت چربی مناسب برای تزریق چربی مشکل است و چنانچه نتوان از شکم و یا ران برای برداشت چربی استفاده کرد از ناحیه پهلوها برای این منظور استفاده می شود. نکته منفی دوم در روش تزریق چربی زمان بر بودن آن است و مواد تزریقی باید از بدن فرد گرفته شده و آماده تزریق شوند که بطور متوسط هر جلسه تزریق چربی ۳ ساعت زمان می برد. مورد بعد قیمت تزریق چربی می باشد که در مقایسه با تزریق ژل در حجم های کوچک مثلا یک یا دو میلی لیتر  بیشتر از تزریق ژل است. ولی بدلیل ماندگاری طولانی در مقایسه با تزریق سالانه ژل  در دراز مدت این روش مناسب تر و مقرون به صرفه تر است

 

طریقه تزریق چربی به صورت

برای جلوگیری از مسمومیت با لیدوکائین مصرف داروهایی که متابولیسم کبدی این ماده را کاهش می دهند و روی آنزیم کبدی CYP_450 تاثیر گذار هستند از دوهفته قبل می بایست قطع شوند. داروهای خانواده بنزودیازپین ها( فلورازپام ، دیازپام ،آلپرازولام و….) سرترالین ، فلوکستین ،کاربامازپین ، سایمتدیدین ، مترونیدازول، ترفنادین ، بتا بلوکرها، کلاریترومایسین و…) از جمله این موارد هستند. مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی دو هفته قبل از عمل می بایست قطع شوند. به منظور تسریع در روند ترمیم ناحیه عمل و پاسخ دهی بهتر به درمان دو هفته قبل از عمل مصرف سیگار می بایست قطع شود.آزمایش های لازم قبل از عمل شامل قند ناشتا ،تست بارداری و شمارش کامل خون و وضعیت عملکرد کبد می باشد.در صورت اضطراب در بیمار قرص لورازپام قبل از عمل تجویز می شود چرا که لورازپام تنها بنزودیازپینی است که تاثیر ناچیزی بر روی متابولیسم کبدی لیدوکایین دارد. ناحیه دارای چربی اضافه با ماژیک در حالت ایستاده علامت گذاری می شود چون در حالت دراز کش تعیین وسعت بافت چربی بسیار مشکل است.

آیا تزریق چربی درد دارد؟

از محلول تامیسنت برای بی حسی موضعی استفاده می شود که بعد از گذشت ۲۰ دقیقه موضع کاملا بی حس شده که می توان عمل را آغاز کرد.محلول تامیسنت ترکیب لیدوکائین ، اپی نفرین و سدیم بی کربنات می باشد که اضافه کردن تریامسینولون اختیاری می باشد. هرچند که بدلیل بالا رفتن ریسک عفونت بعد از عمل تمایل کمتری برای اضافه کردن این کورتیکو استروئید وجود دارد. غلظت لیدوکائین در محلول تامیسنت برای بیماران مختلف متفاوت می باشد که حداقل درصد آن ۰٫۰۵% می باشد که کمترین بی حسی را در موضع ایجاد کرده و شانس مسمومیت با لیدوکائین در این غلظت بسیار کم می باشد با این وجود برای بیمارانی که آستانه تحمل به درد پایین تری دارند غلظت های بالاتر ( ۰٫۱ % یا ۰٫۰۷۵%) توصیه می شود. اپی نفرین علاوه بر انقباض عروقی و کاهش خونریزی در موضع عمل ، به افزایش زمان تاثیر لیدوکائین کمک کرده و از پخش سریع آن در بدن و بروز مسمومیت جلوگیری می نماید. از آنجا که لیدوکائین PH اسیدی دارد و در زمان تزریق درد شدیدی ایجاد می کند ، اضافه کردن سدیم بی کربنات موجب خنثی شدن محلول تامیسنت شده و درد زمان تزریق کاهش می یابد.

مو ضع برداشت چربی از ناحیه شکم و یا قسمت داخلی زانو می باشد، اگر چربی در این ناحیه کافی نبود می توان از نقاط دیگر مثل ران ها ، پشت و پهلوها استفاده کرد. حدود ۴۰ تا ۱۰۰ میلی لیتر چربی از موضع خارج شده که پس از خالص کردن ۱۸ تا۵۰ میلی لیتر چربی خالص  استحصال می شود.  پس از برداشت چربی محلول لیدوکائین و خون که برای سلول های چربی سمی هستند شسته شده و خالص می شوند و آماده تزریق با سرنگ های یک میلی لیتری می شوند. در حالت ایستاده مناطق صورت علامت گذاری شده و بلوک عصبی در ناحیه مورد نظر انجام می شود و با استفاده از کانولا مسیر تزریق کانالیزه شده و سپس به آرامی و با مقادیر اندک تزریق انجام می شود. برای هموار کردن موضع بعد از تزریق ماساژ خشن می تواند به از دست رفتن سلول های حساس چربی منجر شود و برای این منظور غلتاندن سرنگ انسولین به آرامی موجب هموار شدن ناحیه می شود.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

استفاده از گن برای ترمیم سریع تر ناحیه بمدت ۲ تا ۴ هفته بخصوص در طول روز توصیه می شود. در صورت درد در محل از مسکن های معمولی استفاده می شود .و چنانچه ترشحات در محل ورود کانولا باشد باید بدون ماساژ ناحیه را ضد عفونی و پانسمان نمود. برای پیشگیری از عفونت داروی سفالکسین از روز قبل از عمل شروع شده و تا یک هفته ادامه می یابد.

 

ادرس مطب:یزد بلوار طالقانی کوچه گلچین ساختمان فارابی طبقه دوم

تلفن۰۳۵۳۷۲۵۸۸۳۳

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *